گچ آهک چیست؟

گچ آهک :

گچ آهک مخلوطی از هیدروکسید کلسیم و شن و ماسه (و یا سایر پرکننده های بی اثر است). دی اکسید کربن در جو باعث می شود که گچ توسط تبدیل هیدروکسید کلسیم به کربنات کلسیم (سنگ آهک) تنظیم شود.

تولید گچ آهک

برای تولید گچ آهک، سنگ آهک (کربنات کلسیم) بیش از حدود ۸۵۰ درجه سانتیگراد برای تولید  آهک (اکسید کلسیم) گرم می شود. سپس آب برای تولید آهک (هیدروکسید کلسیم)، که به صورت یک بتونه مرطوب یا یک پودر سفید فروخته می شود، اضافه می شود. آب اضافی برای ایجاد خمیر قبل از استفاده اضافه می شود. رب ممکن است در ظروف هوادهی ذخیره شود. هنگامی که در معرض اتمسفر قرار می گیرد، هیدروکسید کلسیم به آرامی به واکنش با دی اکسید کربن جو تبدیل می شود و باعث افزایش قدرت گچ می شود.

مطالب بیشتر

گچبری

گچکاری

دیوار گچی

مصارف گچ آهک

گچ آهک مصالح ساختمانی معمولی برای سطوح دیوار در یک فرآیند شناخته شده به عنوان کفپوش و گچ بود که در آن یک سری از نوارهای چوبی در یک قاب استوانهای پوشیده شده با یک گچ نیمه خشک که به یک سطح سخت شده بود. گچ مورد استفاده در اغلب ساخت و سازهای گچ و گچ عمدتا آهک گچ بوده و زمان درمان حدود یک ماه است. برای تثبیت گچ آهک در طی پخت، مقادیر کمی از گچ پاریس به ترکیب اضافه شد. از آنجایی که گچ پاریس به سرعت به کار میرفت، “عقبماندهها” برای تسریع در تنظیم زمان به کار گرفته شدند تا کارگران بتوانند مقادیر زیادی از آهک گچ بتونه را مخلوط کنند. یک شکل مدرن از این روش از مش فلزی گسترش یافته روی سازه های چوبی یا فلزی استفاده می کند که اجازه می دهد تا آزادی بزرگ طراحی را به عنوان سازگار با هر دو منحنی ساده و ترکیب است. امروزه این روش ساختمان تا حدی با دیوار پوششی جایگزین شده است، که عمدتا از گچ گچ نیز تشکیل شده است. در هر دو روش، یکی از مزیت اصلی مواد این است که آن را به آتش در یک اتاق مقاوم می سازد و بنابراین می تواند به کاهش و یا از بین بردن آسیب های ساختاری و یا تخریب کمک کند که آتش به سرعت از بین می رود.

گچ آهک برای نقاشی های دیواری استفاده می شود، جایی که رنگدانه هایی که در آب رقیق شده اند، به گچ باقی مانده اعمال می شوند

ساخت ملات گچ و آهک :

ملات گچ به خودی خود بیشتر در مناطق خشک مناسب است و آن را نمی توان در مناطقی که رطوبت نسبی هوا از 60% بیشتر باشد مصرف کرد برای این نواحی ملات گچ و آهک مناسب تر است به همین خاطر جهت تهیه این نوع ملات و کندگیر کردن آن با افزودن سه پیمانه خمیر آهک به یک پیمانه گچ یا دو قسمت سوزنی وزنی گرد آهک شکفته به یک قسمت گچ آن را با یکدیگر مخلوط کرده و با اضافه کردن آب، ملاتی کندگیر تهیه شده که برای قشر بیرون مناسب بوده و برای مناطق مرطوب ملات گچ و آهک با ترکیب بالا مناسب تر است. زیرا پس از مدتی که از مصرف آن گذشت آهک با گرفتن گاز کربن از هوا ، به سنگ آهک تبدیل شده که جسمی تخت در برابر آب و بخار پایدار است.

تفاوت آهک و گچ :

بعضی ها به اشتباه کربنات کلسیم را معادل گچ می دانند در حالی که کربنات کلسیم آهک است و معادل آنچه ما در فارسی می دانیم سولفات کلسیم است.