آموزش گچبری بر روی سطوح صاف

آموزش گچبری بر روی سطوح صاف:

1- گچبری بر روی دیوار:

بیشترین کاربرد گچ در ساختمان هست که در ساختمان بیشترین مصرف روی دیوارها میباشد که در اینجا میپردازیم به آموزش گچبری روی دیوار.کار گچبری روی دیوار با سقف متفاوت است در این مورد ابتدا باید سطح دیوار قاب‌بندی شده و سپس ابزار بزنند. حال می توان داخل هر قابی را تابلوئی گچبری کرد یا با حاشیه‌هایی از آینه انجام داد هضحتی سطح دیوارهای اطراف حیاط را می توان مثل خانه‌های دوران قاجاریه با گچبری های زیبا و برجسته زینت داد و بر شکوه این مکانها افزود. (مانند خانه‌ طباطبایی‌ها و یا خانه عباسیان در کاشان).

شیوه‌های گچبری بر روی سطوح کروی:

گچبری بر سطوح کروی، مثل روی گنبد و غیره عمدتاً اجرا نمی شود. چون در معرض برف و باران و غیره قرار می گیرد و پایدار نیست. اصولاً این قبیل سطوح را با کاشی کاری معرق یا آجر کاری معقلی، زینت می بخشند.

گچبری معمولا در داخل فضاهای گنبدی، کاسه، نیم‌کار، محرابها و… انجام می شود که می بایستی ابتدا زیرسازی آن انجام شود. سپس کار گچبری صورت پذیرد.

مطالب مرتبط :

آموزش گچکاری

دیوار گچی

گچ متین

گچ پرداخت

مراحل اجرایی گچبری داخل سطوح کروی:

گچبری داخل سطوح کروی به ترتیب زیر انجام می شود.

1- ابتدا مرکز کاسه را مشخص نموده و یک میله اصلی در مرکز کاسه نصب می نمائیم که کاملاً شاقول و محکم باشد و هیچ حرکتی نکند.

2- میله‌هایی در اندازه‌های مختلف از میله مرکزی کاسه تا بدنه کاسه به افقی به وسیله بلبرینگ در روی میله اصلی نصب می کنیم.

3- بر اساس شکل قوس داخل کاسه با تسمه یا قوطی پروفیل قوسی درست می کنیم.

4- میله‌های افقی را به این قوس جوش می دهیم.

5- داخل کاسه را گچ انداخته سپس میله قوس دار را در حول میله اصلی حرکت داده تا در داخل کاسه یک سطح یکنواخت به وجود آورد. بایستی توجه داشت در مراحل کار بلندی‌های ناشی از آجر کاری را با تراشیدن آجرهای اضافی و گودی‌ها را با اضافه کردن گچ پر نمود تا سطحی کاملاً یکسان بدست آید.

نکته: این زیرسازی را می توان با ماله سرگرد و با چشم دقیق استادکار بدون این وسایل انجام داد. ولی این کار دقیق نبوده و طرح به صورت ناقص اجرا می گردد.

بعد از این مرحله، وسیله نصب شده دیگر کاربردی ندارد و باید آن را از کاسه جدا نمود ولیکن میله قوسی شکل برای خط کشی بعداً مورد نیاز است.

6- حال نوبت آستر رنگی یا بوم رنگ است. که گچ الک شده نرم مخلوط با رنگ دلخواه را کم‌‌کم در استنبولی ساخته و با ماله سرگرد بر سطح کاسه می کشیم.

7- در این مرحله گچ روسازی را تهیه نموده و برای اینکه ضخامت آن در تمام سطوح یکنواخت باشد با استفاده از گچ به صورت تسمه‌های باریک به ضخامت 1سانتی متر و به پهنای 2سانتی متر سطح کاسه را به فاصله تقریباً 20 تا 25 سانتیمتر تقسیم بندی نموده ابزار می زنیم. سپس داخل این ترک‌ها را با گچ آماده شده (خوش مایه) پر می کنیم.

8- اکنون محیط یا دور تا دور لبه پایین کاسه را دقیقاً متر کرده و بر 36 یا 32 یا 18 تقسیم می نمائیم (و حتماً باید تقسیم ما زوج باشد چون در تقسیم بر عدد فرد در گردش طرح یک ترک کم می آید) هر یک از تقسیمات را اصطلاحاً یک ترک گویند که طرح بر روی آن اجراء و تکرار می گردد.

9- الگو برداری، به وسیله کاغذ کالک یا پلاستیک صورت می پذیرد که بایستی اندازه دقیق یک ترک برداشت شود. و معمولاً این کار به کمک چند نفر و با استفاده از خط کش‌های فنری که بر سطح کاسه به راحتی قرار می گیرد انجام می شود.

10- پس از برداشتن اندازه و ابعاد یک تَرک، به وسیله کاغذ الگو، نقشه مورد نظر طراحی می شود.

11- در این مرحله خطوط طرح آماده شده را با سوزن سوراخ می کنند و سپس در تَرک‌های منقسم شده گرته کردن طرح انجام می شود.

12- مرحله پایانی، پاک کردن بوم و تمیز نمودن وسایل کار است.