گچ را چگونه بسازیم !؟

نحویه درست کردن ملات گچ

گچ را چگونه بسازیم !? :

گچ در آب حل می شود،و نسبت درصد آن با آب رابطه مستقیم دارد.

انواع گچ به لحاظ شیوه ساخت عبارتند از:

1- گچ تیز  2- گچ آسترکاری  3- گچ بوم  4- گچ خوش مایه  5-‌‌‌‌‌ گچ کشته

1-گچ تیز(یا اصطلاحا تیزون):

در ظرفی به مقدار یک پیمانه آب ریخته و 2 پیمانه گچ را به طور ملایم بر کل سطح آب می پاشیم و پس از خیس خوردن اگر آب اضافی داشته باشد. مقدار دیگری گچ داخل آن می پاشیم تا کاملا سطح آب را بپوشاند. سپس به هم می زنیم. (اصطلاحا وّرز می دهیم) این گچ پس از استفاده شدن خیلی سفت و سخت می گردد.(یعنی خودگیری خود را انجام می دهد)

توجه: از گچ تیز بیشتر برای مسافت قالب‌های مخصوص استفاده می شود.

2- گچ آسترکاری:

برای آسترکاری مخلوطی از گچ و خاک رس را که به نسبت 2 پیمانه گچ و یک پیمانه خاک رس مخلوط می کنیم. چنانچه بخواهیم مقاومت گچ بیشتر باشد این نسبت می تواند به یک به یک نزدیک شود و بالعکس گاهی بدون خاک نیز استفاده شود.

توجه: در تهیه این نوع گچ هم باید سطح آب مورد نظر با گچ و خاک پوشانده شود.

3- گچ بوم:

گچی که سفت و سخت است همانند عسلی اما کمی سفت‌ تر ساخته می شود که هم می تواند با رنگهای پودری  ترکیب شود.(برای زمینه کاری) و هم اینکه قابلیت دَمبُر  خوردن را داشته (در مقابل برش خوردن مقاوم بوده و خراشیده نشود.) باشد. برای ساخت این گچ تقریباً 5/1 (پیمانه) آب و یک پیمانه گچ مخلوط می شود. (البته بستگی به نوع گچ دارد)

بوم کار: یعنی سطح زمینه کاری با ملات گچ مخلوط با پودر رنگی دلخواه بوم‌ سازی شده و زمینه برای کار روسازی مهیا گردیده است.

4- گچ خوش مایه:

معمولاً بر روی بوم به کار رفته و گچبری ها و گل برگ سازی به وسیله آن صورت می گیرد. از این رو برای ساخت گچ خوش مایه اولاً گچ بایستی خوب الک شده و کاملاً نرم باشد در ثانی به نسبت درصد آب و گچ بایستی بسیار دقت نمود چرا که اگر خیلی سفت شده قابل برش خوردن نیست و اگر نرم باشد نمی توان آن را به کار گرفت لذا ابتدا مقدار کمی گچ را در ظرفی به نسبت 5/3 پیمانه آب و 1 پیمانه گچ آماده نموده، می گذاریم خودش را بگیرد. پس از آزمایش و پیدا کردن پیمانه صحیح مقدار ترکیب آب و گچ، برای ساخت کلی اقدام کنیم.

الف- موارد استفاده از گچ خوش مایه:

1- ساختمان سازی، اصطلاحاً روسازی گچبری یا گل و برگ سازی

2- ابزارزنی

ب- ضخامت گچ خوش‌مایه برای کارهای گچبری:

ضخامت گچ برای انواع گچبری متفاوت است، ومی توان آن را به شرح زیر طبقه بندی نمود.

1- گچ اندازی با ضخامت 2 الی 3 میلی متر (برای آهک بری)
2- گچ اندازی با ضخامت 1 الی 5 سانتی متر و یا بیشتر برای گچبری برجسته مانند دور قلاب سقفی، ساخت حاشیه و غیره.
3- گچ اندازی به ضخامت 15 تا 20 سانتی متر برای سر ستون….، چنگ و موتیف‌‌های گل سازی و غیره.