تاریخچه گچ

تاریخچه گچ 

تاریخچه گچ چیست؟

در اینجا یک مروری سریع روی تاریخچه گچ خواهیم داشت:
همانطور که میدونید گچ از قدیم الأیام وجود داشته که در حقیقت میلیون‌ها سال پیش وقتی که در کره‌ی زمین خشکی پدیدار میشد و اقیانوس‌ها رو به عقب کشانده می شدند و دریاچه‌های آب شوری که در خشکی باقی می ماند، رفته رفته تبخیر میشدند و به صورت لایه‌های رسوبی درآمده که این لایه‌ها خاصیت محلولی خود را به دلیل این که از آب خارج شدند از دست داده و نامحلول میشدند که در نهایت از آن سنگ گچ حاصل شد. در ادامه به تاریخچه گچ در زمانهای مختلف میپردازیم:

 تاریخچه گچ در زمان دایناسورها :

تاریخچه گچ

حدود 160تا 200 میلیون سال پیش دایناسورها به سرزمینهای مردابی و باتلاق های دنیا مهاجرت کردن.گیاهان دم اسبی آنقدر رشد کردند که طول آنها به 12 متر رسید.در طول این دوران برخی از دریاهای بسیار بزرگ و کوچک خشک شدن و لایه‌های سنگ گچ که در زیر آنها بوجود آمده بود پدیدار گشت.دوران ناپدید شدن دایناسورها و پدیدار شدن لایه‌های سنگ گچ خیلی قدیمی تر از ایجاد تمدن بر روی زومین است.

تاریخچه در زمان تمدن انسانها :

تاریخچه گچ

زمان دقیق از استفاده گچ توسط بشر مشخص نشده است اما اثر بجا مانده از گچ حدود 9هزار سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده شده است که در آسیا مشاهده شده است. بعدها انسانها از سنگگچ در زمینه‌های مختلفی مثل مجسمه سازی، ساخت زیورآلات، نمادها،دیوار گچی و… استفاده می کرد سپس بشر با حرارت دادن به سنگگچ که این حرارت تا حدود 180 درجه است را به پودر نرم و سفید رنگی به نام گچ تبدیل کردند.

تاریخ چه گچ در ایران:

ژیپس

ایرانیان از دیرباز دارای هنرمندانی ماهر و برجسته در حوضه معماری بوده‌اند که تا کنون آثار باقی مانده از این هنر زیبا به چشم می خورد آنان با استفاده از ژیپس دیوارها را گچکاری کرده و سپس با هنر گچبری منظره چشم نوازی را بوجود می آوردند به عنوان مثال می توان به آثار تخت جمشید در شیراز و کاخ عالی قاپو در اصفهان اشاره کرد

تاریخ چه گچ در سمنان:

تاریخچه گچ

سمنان از قدیمی ترین معادن سنگ گچ برخوردار است،که علاوه بر آن گچ سمنان دارای خلوص و کیفیت بالای میباشد که این امر سبب شده گچ سمنان در کتاب گینس به ثبت برسد.در سمنان مومن آباد و عبدل آباد دارای بیشترین ذخایر سنگ گچ میباشد. که گچ عبدل آباد از خلوص و کیفیت بسیار بالای برخوردار است،شرکت توسعه گچ متین با دارای بودن معدن بزرگ با خلوص 99% سبب شده از جمله بزرگترین و با کیفیت ترین تولید کننده گچ باش.