گچبری سقف

گچبری سقف

گچبری سقف

کارهای گچبری و تزیینی در سفیدکاری بناها چه سنتی و مدرن معمول میباشد.

1-در این روش ابتدا طرح را روی کاغذ آماده میکنند،در صورتی که در وسط سقف ترنج با گل وبرگ باشد 4\1(یک چهارم) طرح تهیه میگردد.

2-پیچ و خمهای موجود در طرح به وسیله سوزن با فاصله 7 تا 10 میلیمتر سوراخ،سوراخ میشود.

3- با راست و چب کشی ریسمانکار اقطار سطح در زیر سقف مشخص میشود.

4-گچ آماده به ضخامت 12 تا 15 میلیمتر در تقاطع اقطار به فاصله لازم کشیده میشود.

گرده کردن (گرته):

1- قبلا 4/1 طرح که بر روی کاغذ نقش گرفته سوراخ، سواخ شده است برسطح گچ شده مذکور جهت 4/1 زمینه کار بوسیله دست توسط یک و یا دو نفر نگهداری می شود. در مواردی با سنجاق ته گرد این عمل انجام می شود.

2- گرد زغال در یک تکه پارچه‌ای کرباسی قرار داده می شود، به شکل کیسه‌ای در آورده کمر آن با نخ بسته می‌ شود (شکل 1)  

گچبری سقف

گچبری سقف

3- کیسه کوچک گرد زغال را بر سطح طرح کاغذی مستقر شده بر روی گچ آماده می‌ کوبیم. گرد زغال از سوراخهای کاغذ عبور کرده بر روی گچ آماده نشت می کند. این نشانه بوسیله مداد کپی اصطلاحا (جوهری) به یک دیگر 4/1 طرح بوجود می آید.

با استقرار 4/1 طرح کاغذی در جوار یکدیگر و عمل گرده کردن و اصطلاحا زنده کردن نقاط که به شکل نقطه‌ای سیاه از گرد زغال بر سوراخهای کاغذ بر روی گچ حاصل می شود بوسیله مداد جوهری یک ترنج در نقش جالب بوجود می‌آید. (شکل 2)

گچبری سقف

گچبری سقف

خط کش:

خط کش‌‌های خوب و دقیق با سطح سلوئیدی گران هستند و باید با احتیاط استفاده شوند. البته خط کش‌های ساده – چوبی و پلاستیکی و فلزی با تقسیمات دقیق میلیمتری هم وجود دارند. یک خط کش نقشه کشی باید دارای لبته تیز بوده و تقسیمات آن تا انتهای لبه ادامه داشته تا بتوان با دقت اندازه گیری کرد. با استفاده از شابلونها می توان کار نقشه کشی را ساده و در وقت به مقدار زیادی صرفه جویی کرد. برای اینکه بتوان از تمام مزایایی که شابلون دارد، استفاده کرد، باید دستورالعمل طرز استفاده از شابلون را دقیقا مطالعه کرد.

برای رسم قوسها به خط کشهای منحنی (پستوله) لازم است. این خط کشها در فرمها و طرحهای متنوع از جنس چوب یا پلاستیک شفاف وجود دارند. هم‌‌چنین از خط کشهای منحنی تاشو می توان در رسم قوسهای باریک به خوبی استفاده کرد.

بر روی کلیه خط کشها اجزاء متر (دسی‌ متر، سانتی متر، میلی متر) و اجزاء اینچ (8/1، 16/1، 32/1، 64/1) حک شده است.

پرگار:

پرگار برای اندازه گیری و اندازه گذاری و رسم قوس‌ها و دوایر مختلف مورد استفاده قرار می دهند. پرگار در اندازه و ابعاد و انواع مختلف ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در اشکال روبرو انواع پرگار نمایش داده شده است.

1- در شکل مقابل یک جعبه پرگار فنری با بازوی کمکی نشان داده شده است.

2- پرگار فنری

این نوع پرگار از دقت بالایی برخوردار بوده و برای رسم دایره از آن استفاده می شود پرگار فنری همانطور که در شکل نشان داده شده دارای بازوی کمکی بوده که از آن در زدن دایره های بزرگ استفاده می شود.

3- پرگار اندازه که دارای دو سر سوزن بوده و برای انتقال اندازه‌ها و تقسیمات خطوط و قوس‌ها  از آن استفاده می شود.

4- پرگار با بازوی کمکی در زدن دایره‌های بزرگ به‌ طور مستقل کاربرد دارد و از بازوی کمکی در این نوع پرگار که با تنظیم سوزن و مداد و نوک ترلین می توان دایره‌هایی با شعاع‌های مختلف ترسیم کرد.

برای رسم دایره‌های کوچک از پرگار صفرزن استفاده می شود. برای رسم دایره روی سقف و یا دیوار ابتدا در مرکز دایره دو خط عمود بر هم مشخص و از مرکز تقاطع، پرگار را قدری مایل هدایتنموده تا سوزن آن را دیده و بخوبی دایره را رسم کنیم.

گچبری سقف

گچبری سقف

مسیره های کوتاه :

گچ

گچکاری

گچ متین