گچبری سقف

گچبری سقف

گچبری سقف

روش ابزار زدن گچ سقف:

1- ابتدا از زاویه بین دیوار و سقف به مرکز کنج و با شعاع 15 سانتی متری دور تا دور را با پرگار و با ریسمان آغشته شده با رنگ علامت می زنیم و بعد شمشه‌ای به ضخامت 25 میلی متر (5/2 سانتی متر) را در سقف برابر در خط ریسمان می کوبیم.

2- پس از علامت گذاری، محل ابزار زدن باید زخمی شود (اصطلاحاً تراشیدن کشته زیرکار را گویند) و به محل کار تعدادی میخ 4 سانتی و یا 6 سانتی می کوبیم پس از آماده شدن، گچ (اصطلاحاً گچ بوم) داخل شمشه را گچ‌اندازی می کنیم. بعد از سفت شدن شمشه را به آرامی ضربه زده از گچ جدا می کنیم. این عمل را دور تا دور سقف ادامه می دهیم. به این کار جاسازی می گویند.

3- این عمل را زیر سقف بر روی دیوار هم تکرار می کنیم.

4- در این مرحله از ابزار کنج یا گیلویی استفاده می شود که ابزاری گرد برای گیلویی کردن لبه جاسازی می باشد.

5- ابزاری دلخواه مانند سینه کفتری به لبه سازی بدنه اضافه می کنیم.

6- می توانیم همان ابزار را هم به لبه جاسازی شده پایینی بزنیم

این 3 مرحله حکم یک ابزار را دارد.

پس از آن که ابزار زدن به اتمام رسید نوبت به مرمت گوشه‌های ابزار و زیر سطح ابزار می رسد. مرمت گوشه‌ها را با قلم‌های بوم خوار و نقالی و بوم گرد، با دقت انجام می دهیم و با ماله، روی سقف محل تلاقی ابزار و سطح سقف و دیوار را با کشته به طور مرطوب پرداخت می کنیم و در پایان با آب و پنبه (پنبه آب) کار را تمیز می کنیم. بعد از آن نوبت ابزار بعدی در سقف می رسد که از انتهای ابزار زده شده در سقف به طور دلخواه مثلاً (15 سانتی متر) با پرگار دور تا دور خط می کشیم، و ریسمان می کشیم و شمشه را برابر با خط ریسمان می کوبیم.

7- این بار ابزاری را انتخاب می کنیم که ( با تکیه بر شمشه) بدون جاسازی فقط بر سطح سقف منطبق باشد، که به نام (خودزن) معروف است. در اینجا نیز زیر سطح ابزا را باید خراش داد و بعد گچ خوش مایه را ساخت و مثل کار انجام شده در مرحله ابزار زنی انجام داد.

ابزارزنی روی بدنه و سقف:

حال اگر بخواهیم در بدنه و جاهای دیگر ابزار بزنیم. باید بدانیم که سه گونه ابزار مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

1- ابزاری که برلبه جاسازی می خورد.
2- ابزاری که فقط بر سطح کار می خورد و تکیه بر شمشه دارد.(شکلهای ارئه شده)
3- ابزاری که بر سطح کار می خورد و در گوشه آن سوراخی تعبیه گردیده که بوسیله ریسمانی به یک میخ متصل است. میخ در مرکز سطح مورد نظر کوبیده شده و به هر شعاعی که مورد نیاز باشد خط اندازی، ابزار کشی، کشته کشی با ابزار و پنبه آب صورت می گیرد.

کارهای گچبری و تزیینی در سفیدکاری بناها چه سنتی و مدرن معمول میباشد.

1-در این روش ابتدا طرح را روی کاغذ آماده میکنند،در صورتی که در وسط سقف ترنج با گل وبرگ باشد 4\1(یک چهارم) طرح تهیه میگردد.

2-پیچ و خمهای موجود در طرح به وسیله سوزن با فاصله 7 تا 10 میلیمتر سوراخ،سوراخ میشود.

3- با راست و چب کشی ریسمانکار اقطار سطح در زیر سقف مشخص میشود.

4-گچ آماده به ضخامت 12 تا 15 میلیمتر در تقاطع اقطار به فاصله لازم کشیده میشود.

گرده کردن (گرته):

1- قبلا 4/1 طرح که بر روی کاغذ نقش گرفته سوراخ، سواخ شده است برسطح گچ شده مذکور جهت 4/1 زمینه کار بوسیله دست توسط یک و یا دو نفر نگهداری می شود. در مواردی با سنجاق ته گرد این عمل انجام می شود.

2- گرد زغال در یک تکه پارچه‌ای کرباسی قرار داده می شود، به شکل کیسه‌ای در آورده کمر آن با نخ بسته می‌ شود (شکل 1)  

گچبری سقف

گچبری سقف

3- کیسه کوچک گرد زغال را بر سطح طرح کاغذی مستقر شده بر روی گچ آماده می‌ کوبیم. گرد زغال از سوراخهای کاغذ عبور کرده بر روی گچ آماده نشت می کند. این نشانه بوسیله مداد کپی اصطلاحا (جوهری) به یک دیگر 4/1 طرح بوجود می آید.

با استقرار 4/1 طرح کاغذی در جوار یکدیگر و عمل گرده کردن و اصطلاحا زنده کردن نقاط که به شکل نقطه‌ای سیاه از گرد زغال بر سوراخهای کاغذ بر روی گچ حاصل می شود بوسیله مداد جوهری یک ترنج در نقش جالب بوجود می‌آید. (شکل 2)

گچبری سقف

گچبری سقف

خط کش:

خط کش‌‌های خوب و دقیق با سطح سلوئیدی گران هستند و باید با احتیاط استفاده شوند. البته خط کش‌های ساده – چوبی و پلاستیکی و فلزی با تقسیمات دقیق میلیمتری هم وجود دارند. یک خط کش نقشه کشی باید دارای لبته تیز بوده و تقسیمات آن تا انتهای لبه ادامه داشته تا بتوان با دقت اندازه گیری کرد. با استفاده از شابلونها می توان کار نقشه کشی را ساده و در وقت به مقدار زیادی صرفه جویی کرد. برای اینکه بتوان از تمام مزایایی که شابلون دارد، استفاده کرد، باید دستورالعمل طرز استفاده از شابلون را دقیقا مطالعه کرد.

برای رسم قوسها به خط کشهای منحنی (پستوله) لازم است. این خط کشها در فرمها و طرحهای متنوع از جنس چوب یا پلاستیک شفاف وجود دارند. هم‌‌چنین از خط کشهای منحنی تاشو می توان در رسم قوسهای باریک به خوبی استفاده کرد.

بر روی کلیه خط کشها اجزاء متر (دسی‌ متر، سانتی متر، میلی متر) و اجزاء اینچ (8/1، 16/1، 32/1، 64/1) حک شده است.

پرگار:

پرگار برای اندازه گیری و اندازه گذاری و رسم قوس‌ها و دوایر مختلف مورد استفاده قرار می دهند. پرگار در اندازه و ابعاد و انواع مختلف ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در اشکال روبرو انواع پرگار نمایش داده شده است.

1- در شکل مقابل یک جعبه پرگار فنری با بازوی کمکی نشان داده شده است.

2- پرگار فنری

این نوع پرگار از دقت بالایی برخوردار بوده و برای رسم دایره از آن استفاده می شود پرگار فنری همانطور که در شکل نشان داده شده دارای بازوی کمکی بوده که از آن در زدن دایره های بزرگ استفاده می شود.

3- پرگار اندازه که دارای دو سر سوزن بوده و برای انتقال اندازه‌ها و تقسیمات خطوط و قوس‌ها  از آن استفاده می شود.

4- پرگار با بازوی کمکی در زدن دایره‌های بزرگ به‌ طور مستقل کاربرد دارد و از بازوی کمکی در این نوع پرگار که با تنظیم سوزن و مداد و نوک ترلین می توان دایره‌هایی با شعاع‌های مختلف ترسیم کرد.

برای رسم دایره‌های کوچک از پرگار صفرزن استفاده می شود. برای رسم دایره روی سقف و یا دیوار ابتدا در مرکز دایره دو خط عمود بر هم مشخص و از مرکز تقاطع، پرگار را قدری مایل هدایتنموده تا سوزن آن را دیده و بخوبی دایره را رسم کنیم.

گچبری سقف

گچبری سقف

مطالب بیشتر :

خرید گچ

 آموزش گچکاری

آموزش گچبری

قیمت گچ