گچکاری | آموزش گچکاری

گچکاری 

گچکاری در صنعت ساختمان سازی پیشرفت فوق العاده‌ای رو داشته و امروز خیلی از جوانان علاقه مند به یادگیری این هنر بزرگ میباشند البته یادگیری تکنیک‌های گچکاری کار آسانی نیست و نیازمند تلاش و همت فروان میباشد اما با دقت کردن در این آموزش و تمرین عملی خود میتوانید گچکاری را به خوبی فراگیرید بدیهی است که یکی از مهمترین مصالح مورد نیاز برای انجام یک گچکاری خوب داشتن گچ با کیفیت و مرغوب است اما در کنار آن وسایل دیگری نیز لازم است تا خالق یک اثر چشم نواز باشیم. گچکاری یکی از مواردی است که برای رسیدن به یک تغییر دکوراسیون اساسی در منزل به عنوان پایه ای ترین اصل مدنظر قرار داده می شود و جز کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان محسوب می‌شود.
گچبری

سقف

گچکاری چیست ؟

این فرآیند از جمله کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان به شمار میاد. برای اینکه بتوانیم هر کار تزئینی را روی سقف و دیوارها و دیگر اجزای ساختمان انجام دهیم، باید این سطوح گچ کاری شده باشند. هرچند گچ کاری ساختمان مهارت ساده‌ای نیست؛ البته با تلاش و تجربه در زمان کوتاهی میتوانیم یک گچکار خوب باشیم. در گچکاری انواع گچ و انواع روش گچکاری پیاده سازی میشوند، مانند گچ گیپتون،گچ پرداخت،گچ ضدآب،گچ صنعتی و… و انواع روشهای گچبری را میتوان نام برد.

وسایل مورد نیاز گچکاری:

1- آب تمیز(بهتر است آب شیرین باشد)

2- گچ (مخصوص گچکاری)

3- استامبولی
4- شمشه
5- ماله
6- قلم مو سیمی
7- کاردک
8- اسفنج
9- الک
10- لیسه

آموزش گچکاری :

قبل از شروع گچکاری باید مطمئن شویم که وسایل گچکاری کاملا تمیز باشد در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهیم داشت همچنین گچی که از آن استفاده میکنیم باید مرغوب و تازه باشد حالا برای انجام گچکاری لازم است ابتدا در استامبولی آب بریزیم  سپس گچ را به مقدار لازم به آن اضافه کنیم و آن را هم بزنیم تا مولکول‌ها نسبت به هم واکنش نشان دهند که این باعث سخت شدن گچ پس از چند دقیقه می شود. در این فاصله باید گچکاری را انجام دهیم که نیازمند سرعت العمل و دقت میباشد با استفاده از ماله ملات را روی سطح مورد نظر کشیده و اضافه گچ را با استفاده از شمشه صاف میکنیم

 

مراحل گچ کاری :

الف) زیرکاری : ابتدا استادکار زیر کاری کار خود را آماده میکند. (گچ خاک)
ب) رویه کاری : رویه کاری اولیه که اهمیت بالای دارد زیرا باعث ممانعت از ایجاد لکه ناشی از عوامل شیمیایی در قالب شوره و زردی میباشد.
ت) رویه کاری میانه : تحت پوشش قرار دادن زیرکاری (گچ خاک).
ث) سفیدکاری نهایی : سفیدکاری با توجه به فرآیند براق کاری و پرداخت گچ انجام میشود.

چه گچی برای سفید کاری مناسب است:

گچ سفید کاری از نظر مش و دانه بندی انواع متفاوتی دارد اگر مش گچ بالاتر از حد باشد به عنوان گچ میکرونیزه مناسب است و اگر مش گچ پایین باشد به عنوان گچ ساختمانی برای سفید کاری استفاده می شود از این گچ به دلیل نرمی و سفیدی فراوان در فعالیت‌هایی مانند سفید کاری، نازک کاری و پرداخت کاری استفاده می شود همچنین دارای خواصی چون خلوص زیاد، چسپندگی بالا، گیرایش بالا و سفیدی ایده‌آل می باشد.

آماده کردن گچ برای گچ کاری

اولین مرحله برای گچ کاری ساختمان،آماده کردن گچ است. قطعا مخلوط کردن گچ و آب در ابتدا کار ساده‌ای به نظر می‌آید؛ اما این فرآیند ترفندهای خاص خودش را دارد که برای یک گچکاری بدرستی باید انجام شود. باید گچ را به آب اضافه کنید؛ در این صورت کنترل بیشتری روی میزان گچ مصرفی خواهید داشت. برای افزایش کیفیت گچ کاری از آب شیرین استفاده کنید و گچ را به آرامی به آن اضافه کنید. مخلوط آب و گچ را باید خوب هم بزنید تا گچ گلوله نشود و در مخلوط نهایی هم حبابی ایجاد نشود.

علل ترک خوردن گچ در گچ کاری :

گچکاری

۱- نباید مقدار گچی که میخواهیم در آب مخلوط کنیم خیلی کم باشد. ابتدا باید پیمان مورد نظر رو بدست بیاوریم.

۲- اگر میزان کلفتی گچ که روی دیوار می‌کشیم از ۷-۸ سانتی متر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بکشیم، لایه های روی گچ در اثر مجاورت با هوا به ندرت خشک می‌شوند. 

۳- اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری کنیم و آب ملات گچ، قبل از انبساط و سخت شدن گچ، یخ بزند، باعث ترک خوردن گچ میشود.

گچ متین

گچ متین