گچکاری | آموزش گچکاری

گچکاری

گچکاری 

گچکاری در صنعت ساختمان سازی پیشرفت فوق العاده‌ای رو داشته و امروز خیلی از جوانان علاقه مند به یادگیری این هنر بزرگ میباشند البته یادگیری تکنیک‌های گچکاری کار آسانی نیست و نیازمند تلاش و همت فروان میباشد اما با دقت کردن در این آموزش و تمرین عملی خود میتوانید گچکاری را به خوبی فراگیرید بدیهی است که یکی از مهمترین مصالح مورد نیاز برای انجام یک گچکاری خوب داشتن گچ با کیفیت و مرغوب است اما در کنار آن وسایل دیگری نیز لازم است تا خالق یک اثر چشم نواز باشیم. گچکاری یکی از مواردی است که برای رسیدن به یک تغییر دکوراسیون اساسی در منزل به عنوان پایه ای ترین اصل مدنظر قرار داده می شود و جز کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان محسوب می‌شود.
گچبری
سقف

گچکاری چیست ؟

این فرآیند از جمله کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان به شمار میاد. برای اینکه بتوانیم هر کار تزئینی را روی سقف و دیوارها و دیگر اجزای ساختمان انجام دهیم، باید این سطوح گچ کاری شده باشند. هرچند گچ کاری ساختمان مهارت ساده‌ای نیست؛ البته با تلاش و تجربه در زمان کوتاهی میتوانیم یک گچکار خوب باشیم. در گچکاری انواع گچ و انواع روش گچکاری پیاده سازی میشوند، مانند گچ گیپتون،گچ پرداخت،گچ ضدآب،گچ صنعتی و… و انواع روشهای گچبری را میتوان نام برد.

آموزش گچکاری :

قبل از شروع گچکاری باید مطمئن شویم که وسایل گچکاری کاملا تمیز باشد در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهیم داشت همچنین گچی که از آن استفاده میکنیم باید مرغوب و تازه باشد حالا برای انجام گچکاری لازم است ابتدا در استامبولی آب بریزیم  سپس گچ را به مقدار لازم به آن اضافه کنیم و آن را هم بزنیم تا مولکول‌ها نسبت به هم واکنش نشان دهند که این باعث سخت شدن گچ پس از چند دقیقه می شود. در این فاصله باید گچکاری را انجام دهیم که نیازمند سرعت العمل و دقت میباشد با استفاده از ماله ملات را روی سطح مورد نظر کشیده و اضافه گچ را با استفاده از شمشه صاف میکنیم

در این ویدیو تضیحات خوبی در زمینه آموزش گچ کاری داده شده است.

مراحل گچ کاری :

الف) زیرکاری : ابتدا استادکار زیر کاری کار خود را آماده میکند. (گچ خاک)
ب) رویه کاری : رویه کاری اولیه که اهمیت بالای دارد زیرا باعث ممانعت از ایجاد لکه ناشی از عوامل شیمیایی در قالب شوره و زردی میباشد.
ت) رویه کاری میانه : تحت پوشش قرار دادن زیرکاری (گچ خاک).
ث) سفیدکاری نهایی : سفیدکاری با توجه به فرآیند براق کاری و پرداخت گچ انجام میشود.

ابزار گچکاری عبارتند از:

1-‌ماله 2-‌شمشه 3-‌الک 4-‌شاقول 5-‌ریسمان کار 6-‌تراز 7-‌کاردک 8-‌تیشه چکشی

کاربرد ابزار گچکاری:

1-‌ماله: این وسیله بر چند قسم است:

1-1-‌ماله جهت آسترکاری، گچ و خاک
2-1-‌ماله جهت آسترکاری بوم کار
3-1-‌ماله جهت کشته کشی
4-1-‌ماله جهت پرداخت روی کشته
5-1-‌ماله کوپله که (دم آن گرد است) برای گچ‌اندازی سقف‌های قوس‌دار و کاسه و… به کار می رود

2-‌شمشه: در اندازه‌های مختلف وجود دارد و از آلیاژ آلومینیوم یا پروفیل است.

3-‌الک: جهت سرند کردن گچ به کار می رود.

4-‌شاقول: جهت شُوِل کردن دیوارها و نبش‌های کار به کار می رود.

‌5-‌‌ریسمان کار: کاربرد زیادی دارد. مثلاً بجای اینکه بر روی دیوار خط کشی کنند، ریسمان را رنگی کرده و وقتی بر سطح کار می گذارند در جای خود اثر می گذارد.

توجّه: ریسمان در اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام خط اندازی بوسیله ریسمان باید ریسمان کاملاً در راستای کار محکم باشد و از طرفین کشیده شود. سپس ریسمان را گرفته و در حدود 30سانتی متر از کار جدا کرده و آن را رها می کنند که بر اثر ضربه ریسمان جدا شده و بر کار اثر می گذارد.

6-‌تراز: برای تراز نمودن محل‌های مختلف به کار می رود که آن را بر روی شمشه می گذارند و شمشه و تراز خط مستقیم را به ما می دهد گاهی هم بوسیله شیلنگ که داخل آن آب بوده و به شیلنگ تراز معروف است کار را تراز می کند.

7-‌کاردک: جهت تمیز کردن ماله و ته ظرف گچ و گاهی برای جائی که ماله جای نمی گیرد استفاده می شود.

8-‌‌تیشه چکشی: مثل چکش، برای کوبیدن میخ استفاده می شود.از لبه دیگر آن برای کندن استفاده می گردد.

9-‌شیلنگ تراز: جهت ابزارزنی در دور سقف و بدنه، اجراء کاربندی‌ها (شامل قطاربندی‌-‌مقرنس‌- رسمی و…)، و تراز نمودن پاکار قوسها و لنگه‌ها و انتقال یک سطح تراز در ساختماناز این وسیله استفاده می شود.

کُرم بندی- شاقول کردن –شمشه گیری:

کُرم:

اصطلاحاً به یک نشانه گچی 10×10 سانتیمتری که سطح مبنای آستر گچ و خاک یا اندود کاری است، گفته می شود.

مراحل کُرم بندی روی دیوار:

1-‌ ابتدا باید شاقول را بر سطح دیوار قرار داد؛ تا بتوان ضخامت کُرم را برای گچ‌اندازی تعیین نمود.

2- اگر ارتفاع دیوار 3متر باشد، در این صورت کُرم یا نشانه را در ارتفاع 80/2 سانتی متری 20 سانتی متر مانده به سقف اجرا می کنیم و آن را کُرم آ می نمائیم.

توجه: این نشانه باید حداقل ضخامت را داشته باشد.

3- نشانه بعدی را ‌30 سانتی متر مانده به کف اجرا می کنیم و ضامن شاقول را بر کُرم آ صاف قرار می دهیم طوری که قسمت برجستگی شاقول مماس بر کرم یا نشانه پائین به نام بی قرار گیرد، اگر زیر شاقول خالی بود گچ اضافه می کنیم تا برابر شاقول قرار گیرد و اگر اضافه بود، با ماله کم‌ کم می تراشیم، تا کاملاً شاقول، بر سطح کرم بی منطبق شود.

4- مراحل ذکر شده در بند 2 و 3 را در ضلع مقابل انجام می دهیم و کُرم‌های سی و دی می نامیم.

5- در مرحله بعد ریسمانی با میخ بر سطح آ و سی در طول دیوار می کوبیم به طوری که ریسمان منطبق بر سطح سی و آ باشد در این موقع با گچ ساخته شده و به وسیله ماله کُرم‌هایی به فاصله 90 سانتی متری یا کمتر اجراء، و دقت می نمئیم که کاملاً مماس با ریسمان باشد آنگاه طول دیوار را به همین ترتیب کرم‌بندی می کنیم.

6- در این مرحله ریسمانی بر سطح کرم بی و سی می‌بندیم و مطابق کُرم‌های بالایی اجرا می کنیم.

توجه: قبل از کُرم بندی و شمشه گیری و غیره باید سطح کار را کاملاً جاروب و مرطوب نمود یا (اصطلاحاً با آب، گُل نم پاشید) زیرا گرد و خاک لایه ایست که مانع چسپیدن گچ به سطح کار می شود.

7- شمشه‌‌ایی بلند به اندازه‌ حدوداً 70/2 سانتی متری بر سطح کُرم آ و بی قرار می دهیم زیر شمشه را با گچ و خاک سریع پرمی کنیم.

8- کلیه شمشه گیری‌ها به این طریق اجرا می شود.

توجه 1: فاصله بین دو شمشه را اصطلاحاً یک ترک می گویند. 2: باید دقت شود که شمشه کاملاً بر سطح کُرم‌های آ و بی منطبق باشد در غیر این صورت از شاقول بودن خارج می شود.

کُرم گذاری روی سقف:

1- ابتدا یک نقطه از بدنه را به عنوان مبناء در نظر گرفت و خط تراز آن را دور می گردانیم. سپس با ریسمان رنگ شده خط تراز را ترسیم می کنیم.

2- با متر از خط تراز تا سقف اندازه گرفته تا پایین ترین نقطه سقف را بدست آوریم.

3- بعد از تعیین پایین ترین نقطه در آن محل کرم را اجراء نموده و فاصله کرم تا خط تراز را اندازه می گیریم این کرم را اصطلاحاً (اوستاکار) گویند.

4- بر مبناء اندازه گرفته شده (کُرم اوستاکار) و خط تراز مبناء در زوایای دیگر سقف کرم‌های بعدی را اجراء می کنیم.

5- با استفاده از کرم‌های به دست آمده آنچه در مورد شمشه گیری بدنه دیوار گفته شد شمشه گیری سقف را نیز انجام می دهیم.

چه گچی برای سفید کاری مناسب است:

گچ سفید کاری از نظر مش و دانه بندی انواع متفاوتی دارد اگر مش گچ بالاتر از حد باشد به عنوان گچ میکرونیزه مناسب است و اگر مش گچ پایین باشد به عنوان گچ ساختمانی برای سفید کاری استفاده می شود از این گچ به دلیل نرمی و سفیدی فراوان در فعالیت‌هایی مانند سفید کاری، نازک کاری و پرداخت کاری استفاده می شود همچنین دارای خواصی چون خلوص زیاد، چسپندگی بالا، گیرایش بالا و سفیدی ایده‌آل می باشد.

آماده کردن گچ برای گچ کاری

اولین مرحله برای گچ کاری ساختمان،آماده کردن گچ است. قطعا مخلوط کردن گچ و آب در ابتدا کار ساده‌ای به نظر می‌آید؛ اما این فرآیند ترفندهای خاص خودش را دارد که برای یک گچکاری بدرستی باید انجام شود. باید گچ را به آب اضافه کنید؛ در این صورت کنترل بیشتری روی میزان گچ مصرفی خواهید داشت. برای افزایش کیفیت گچ کاری از آب شیرین استفاده کنید و گچ را به آرامی به آن اضافه کنید. مخلوط آب و گچ را باید خوب هم بزنید تا گچ گلوله نشود و در مخلوط نهایی هم حبابی ایجاد نشود.

علل ترک خوردن گچ در گچ کاری :

گچکاری

۱- نباید مقدار گچی که میخواهیم در آب مخلوط کنیم خیلی کم باشد. ابتدا باید پیمان مورد نظر رو بدست بیاوریم.

۲- اگر میزان کلفتی گچ که روی دیوار می‌کشیم از ۷-۸ سانتی متر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بکشیم، لایه های روی گچ در اثر مجاورت با هوا به ندرت خشک می‌شوند. 

۳- اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری کنیم و آب ملات گچ، قبل از انبساط و سخت شدن گچ، یخ بزند، باعث ترک خوردن گچ میشود.

گچ متین
گچ متین