گچبری || گچبری مدرن || ابزار گچبری

گچبری

فهرست مطالبی که به آن میپردازیم :

1)تاریخچه گچبری :

2)گچبری چیست :

3)روشهای گچبری :

4)عکسهای گچبری :

5)واژه های موجود در گچبری:

6)آموزش گچبری :

 

1) تاریخچه گچبری :

آثار تاریخی و هنری ایران بیانگر آن است که آفرینش یک اثر عموماََ براساس باورها و اعتقادات و طرح ریزیهایی که ریشه در فرهنگ گذشته داشته انجام گرفته است. گچ امروزه با پیشرفت تکنولوژی پیشرفت چشم گیری داشته از جمله محصولات پرطرفدار گچ مانند گچ سفیدکاری،گچ پرداخت،گچ صنعتی … است. هنر گچبری یکی از هنرهای وابسته به معماری است که در هر منطقه و هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته است.همانطور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر، گچ میباشد.میتوانیم قدیمی ترین اثر گچی مکشوفه از کاوشهای علمی انجام شده در هفت تپه خوزستان را نام ببریم این نمونه از قدیمی ترین اثر گچبری در دوران پیش از تاریخ ایران و متعلق به هنر و تمدن عیلامی است. 

2) گچبری چیست :

گچبری در واقع یک فرآیند ذهنی و عملیاتی هست!(چون اثر مورد نظر ابتدا در ذهن تحلیل و تجزیه میشهو سپس اجرا میشه). این هنر زمانی زیباتر میشه که استادکار(سفیدکار) که در ابتدا تجربه، قدرت تفکر و ایده بازی بالای داشته باشد. هر چه فرد سفیدکار خلاقیت بیشتری در کار داشته باشد اثر هنری بهتری به وجود میاید. از زمان های بسیار دور تا به امروز از هنر گچبری مدرن برای تزیینات دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته استفاده از این سبک هنر در زمان های گذشته معایبی داشته است که خوشبختانه امروزه تمامی آن ها رفع شده است و هرکسی می تواند برای تزیین دکور و طراحی داخلی خود از این سبک معماری استفاده کند.

3)روشهای گچبری:

امروزه گچبری به روش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که هر روش کاربرد خاص خودشو داره و با توجه به نیاز مشتری از روش مورد نیاز استفاده میکنیم. اگر نیازمند اطلاعات درباره هر روش هستین روی روش مورد نظر کلیک کنید.

 a)دستی

b)پیش ساخته

c)سقف ساده

d)نور مخفی

e)دور لوستر

f)ارک اپن

g)قاب سقف

h)گلویی

i)ستون

g)قاشقی

k)دور لامپی

l)کلاسیک

m)لاکچری

n)گچبری سقف

لازم به ذکر است که موارد ذکر شده تمام روشهای این هنر باستانی بزرگ نیستن،البته بیشتر موارد را ذکر کرده ایم.در هر یک از روشهای بالا ما نیازمند ابزارهای هستیم که با کمک این ابزارهاما میتوانیم طرح خود را پیاده سازی کنیم از جمله این ایزار میتوان انواع ماله،انواع کشو ابزار زنی،استامبولی،انواع قلم و.. را نام برد.

4)عکسهای گچبری:

 

5)واژه ها

1- آلت: تیره های اصلی یا حاشیه های چوبی درشت و مشبک کاری که لقاط گره به آن متصل میشود.

2- ازاره: حاشیه تزیینی یا روکش حفاظتی دیوار از کف اتاق تا بلندای تاقچه یا مراحل مختلف بنایی تا ارتفاع 120 سانتی متر.

3- الگو: فرم-شکل

4- پاکار: تکیه گاه شروع طاق

5- پشت بغل: نمای بالای دور یا سطح سه گوش باربرهای منحنی واقع در میان بردن سوی قوس یا دو قوس مجاور و قاب درگاه محیط آن

6- ترنج: طراحی میانی در وسط طرح کادر

7- تخماق: کوبه

8- تخمیر گچی: سطحی همواره و صیقلی از گچ ساخته شده جهت درآوردن قوس و قالب

9- تراز: ابزاری است برای تراز کردن کارهای گچبری.

10- تیزه: منتهی الیه دو شانه قوس

11- چفت گیری: شمشه گیری ظریف

12- شاقول: جهت صاف نمودن ابزار ستونها مورد استفاده قرار میگیرد

13- گچ خسیده: یکی از روشهای تهیه ملات گچ میباشد.

14- گچ عسلی: گچ شل شده

15- قاشقی: تزیین شکل قاشق

16- گچ تیزون: گچی که بسیار چسبنده و زنده باشد

17- گچ حال گرفته: روغن دادن گچ

18- گلویی: مدور گود

19- گل نم: ترشح آب کم

20- گچ کشته: از روشهای تهیه ملات گچ میباشد که این ملات دیرگیر خواهد بود.

6) آموزش

ابزارهای طراحی: متداولترین وسیله برای طراحی،مداد و کاغذ است. با ابزار خوب کار بهتر می توان انجام داد. کاغذ نسبتا ضخیم و زبر، مواد نرم،پاک کن،تیغ،تخته شناسی، و چمد عدد پونز از جمله لوازم اولیه است که هر هنر جو باید همراه داشته باشد.

ابتدا مقدار گچ به آب رو مشخص میکنیم بدین صورت که وقتی ما در حال ابزار زدن هستیم گچ ما سفت نشود پس باید ملات درست شده زودگیر نباشد و همچنین ما نباید زمان زیادی رو سفت شدن آن منتظر بمانیم بهترین روش برای پیدا کردن مقدار آب و گچی که بهترین ملات رو برای ما به وجود آورد این است که چندبار تست کنیم.بهترین زمان استفاده از ملات وقتی است که به صورت خمیری شکل باشد.