گچبری || گچبری مدرن || ابزار گچبری

گچبری

گچبری در واقع یک فرآیند ذهنی و عملیاتی هست!(چون اثر مورد نظر ابتدا در ذهن تحلیل و تجزیه میشود سپس اجرا میشود) پس علاوه برتجربه و خلاقیت یک گچکار نیازمند محصولات گچ با کیفیت نیز خواد بود برای مشاهده محصولات اینجا کلیک کنید فهرست مطالبی که به آن میپردازیم :

1)تاریخچه این معماری :

2)گچبری چیست :

3)روشهای این هنر باستانی :

4)عکسهای گچبری :

5)واژه های موجود :

6)ابزار طراحی :

7)آموزش گچبری :

 

1) تاریخچه گچبری :

آثار تاریخی و هنری ایران بیانگر آن است که آفرینش یک اثر عموماََ براساس باورها و اعتقادات و طرح ریزیهایی که ریشه در فرهنگ گذشته داشته انجام گرفته است. گچ امروزه با پیشرفت تکنولوژی پیشرفت چشم گیری داشته از جمله محصولات پرطرفدار گچ مانند گچ سفیدکاری،گچ پرداخت،گچ صنعتی … است. هنر گچبری یکی از هنرهای وابسته به معماری است که در هر منطقه و هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته است.همانطور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر، گچ میباشد.میتوانیم قدیمی ترین اثر گچی مکشوفه از کاوشهای علمی انجام شده در هفت تپه خوزستان را نام ببریم این نمونه از قدیمی ترین اثر گچبری در دوران پیش از تاریخ ایران و متعلق به هنر و تمدن عیلامی است. 

2) گچبری چیست :

 این هنر زمانی زیباتر میشه که استادکار(سفیدکار) که در ابتدا تجربه، قدرت تفکر و ایده بازی بالای داشته باشد. هر چه فرد سفیدکار خلاقیت بیشتری در کار داشته باشد اثر هنری بهتری به وجود میاید. از زمان های بسیار دور تا به امروز از هنر گچبری مدرن برای تزیینات دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته استفاده از این سبک هنر در زمان های گذشته معایبی داشته است که خوشبختانه امروزه تمامی آن ها رفع شده است و هرکسی می تواند برای تزیین دکور و طراحی داخلی خود از این سبک معماری استفاده کند.

3)روشهای گچبری:

امروزه این هنر به روش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که هر روش کاربرد خاص خودشو داره و با توجه به نیاز مشتری از روش مورد نیاز استفاده میکنیم. اگر نیازمند اطلاعات درباره هر روش هستین روی روش مورد نظر کلیک کنید.
a)دستی

b)پیش ساخته

c)سقف ساده

d)نور مخفی

e)دور لوستر

f)ارک اپن

g)قاب سقف

h)گلویی

i)ستون

g)قاشقی

k)دور لامپی

l)کلاسیک

m)لاکچری

n)گچبری سقف

لازم به ذکر است که موارد ذکر شده تمام روشهای این هنر باستانی بزرگ نیستن،البته بیشتر موارد را ذکر کرده ایم.در هر یک از روشهای بالا ما نیازمند ابزارهای هستیم که با کمک این ابزارهاما میتوانیم طرح خود را پیاده سازی کنیم از جمله این ایزار میتوان انواع ماله،انواع کشو ابزار زنی،استامبولی،انواع قلم و.. را نام برد.

4)عکسهای گچبری:

 

5)واژه ها در گچبری

1- آلت: تیره های اصلی یا حاشیه های چوبی درشت و مشبک کاری که لقاط گره به آن متصل میشود.

2- ازاره: حاشیه تزیینی یا روکش حفاظتی دیوار از کف اتاق تا بلندای تاقچه یا مراحل مختلف بنایی تا ارتفاع 120 سانتی متر.

3- الگو: فرم-شکل

4- پاکار: تکیه گاه شروع طاق

5- پشت بغل: نمای بالای دور یا سطح سه گوش باربرهای منحنی واقع در میان بردن سوی قوس یا دو قوس مجاور و قاب درگاه محیط آن

6- ترنج: طراحی میانی در وسط طرح کادر

7- تخماق: کوبه

8- تخمیر گچی: سطحی همواره و صیقلی از گچ ساخته شده جهت درآوردن قوس و قالب

9- تراز: ابزاری است برای تراز کردن کارهای گچبری.

10- تیزه: منتهی الیه دو شانه قوس

11- چفت گیری: شمشه گیری ظریف

12- شاقول: جهت صاف نمودن ابزار ستونها مورد استفاده قرار میگیرد

13- گچ خسیده: یکی از روشهای تهیه ملات گچ میباشد.

14- گچ عسلی: گچ شل شده

15- قاشقی: تزیین شکل قاشق

16- گچ تیزون: گچی که بسیار چسبنده و زنده باشد

17- گچ حال گرفته: روغن دادن گچ

18- گلویی: مدور گود

19- گل نم: ترشح آب کم

20- گچ کشته: از روشهای تهیه ملات گچ میباشد که این ملات دیرگیر خواهد بود.

6)ابزارهای طراحی

متداولترین وسیله برای طراحی،مداد و کاغذ است. با ابزار خوب کار بهتر می توان انجام داد. کاغذ نسبتا ضخیم و زبر، مواد نرم،پاک کن،تیغ،تخته شناسی، و چمد عدد پونز از جمله لوازم اولیه است که هر هنر جو باید همراه داشته باشد.

7) آموزش گچبری

ابتدا مقدار گچ به آب رو مشخص میکنیم بدین صورت که وقتی ما در حال ابزار زدن هستیم گچ ما سفت نشود پس باید ملات درست شده زودگیر نباشد و همچنین ما نباید زمان زیادی رو سفت شدن آن منتظر بمانیم بهترین روش برای پیدا کردن مقدار آب و گچی که بهترین ملات رو برای ما به وجود آورد این است که چندبار تست کنیم.بهترین زمان استفاده از ملات وقتی است که به صورت خمیری شکل باشد.

 

8)توانایی کشو زنی

توانایی ساخت و استفاده از گچ خوش مایه که به دو صورت بشرح زیر:

1- ساختمان سازی، اصطلاحا روسازی گچبری یا گل و برگ سازی

2- ابزارزنی (کشوزنی)

ضخامت گچ خوش مایه برای کارهای ایت هنر متفاوت است و می توان بشرح زیر آنها را طبقه‌ بندی نمود.

1- گچ‌اندازی با ضخامت یک الی 5 سانتی متر و یا بیشتر برای گچبری برجسته مانند دور قلاب سقفی، ساخت حاشیه وغیره.

2- گچ‌اندازی به ضخامت 15 تا 20 سانتی متربرای سرستون …، چنگ و موتیف‌های گل سازی و غیره.

کشوزنی بر روی بدنه و جاهای دیگر. برای کشوزنی سه گونه ابزار مورد استفاده قرار میگیرند که عبارتند از…

1- ابزاری که بر لبه جاسازی می خورد.

2- ابزاری که فقط برسطح کار می خورد و تکیه بر شمشه دارد.

3- ابزاری که سطح کار می خورد و در گوشه آن سوراخی تعبیه گردیده که بوسیله ریسمانی به یک میخ متصل است. میخ در مرکز سطح مورد نظر کوبیده شده و به هر شعاعی که مورد نیاز باشد خط اندازی زیر کار را انجام می‌ دهد. بعد از خط اندازی زیر کار معمولا مراحل گچ‌اندازی، ابزارکشی(کشوزنی)، کشته کشی با ابزار و پنبه آب صورت می گیرد. برای ابزارزنی از گچ خوش مایه که باید سفت‌ تر از گچ گل و برگ سازی باشد استفاده می شود.

شناسایی اصول ایمنی و حفاظت در کشوزنی

در کشوزنی چون بیشتر کارها توسط کارگران در ارتفاع انجام می گیرد رعایت نکات ایمنی و حفاظی یکی از مهم‌ ترین عوامل در پیشگیری از حوادث ناشی از کار می باشد. استفاده صحیح از داربست و تخته و الوارها و حفاظ‌ها که به همین منظور تعبیه گردیده یکی از نکاتی است که در سلامتی افراد در جهت بهبود کیفیت کاری و جلوگیری از خطر است ناشی از کار شده و می تواند از خطرات جانی جبران ناپذیر در محیط کار جلوگیری نماید.

رعایت نکات ایمنی در جابجایی و حمل‌ونقل کیسه‌های گچ و ساختن گچ در استانبولی و انتقال آن در ارتفاع که میبایستی با وسایل چرخ دستی و بالابرها انجام شود یکی از مواردی است که در کشوزنی کاربرد وسیعی دارد.

آشنایی با وسایل و ابزار کار

1- تخته چوبی:

فیبر استخوانی و یا تخته چوبی به دلیل محکم بودن و نگرفتن رطوبت گچ بخود و جلوگیری از باد کردن چوب و خراب نشدن لبه کار در هنگام کشوزنی و دور قلاب براحتی از آن در همه سطوح با توجه به طرح مورد‌نظرمیتوان از آن به نحو احسن در کشو زنی استفاده نمود.

در کشوزنی از ابزارهای مختلفی بشرح زیر که با چوب ساخته میشود استفاده می کنند:

1-برجسته کاری 2-حاشیه پخ 3-کندهکاری 4-کنج 5-کاو مسطح 6-تاج 7-ابزار نیم گرد 8-ابزار ربع گرد 9-ابزار محدب 10-قاب 11-کاو

2- اره، چوبساب:

اره در ساخت کشو از تخته چوبی یا فیبر استخوانی استفاده می شود. بر روی تخته یا فیبر قطعات قوس دار را رسم می نمائیم پس از رسم نقشه بوسیله اره قسمتهای اضافی چوب را بریده و بوسیله چوبساب فرم موردنظر را با ساییدن چوبساب به فرم دلخواه درمیآوریم. که پس از پرداخت میتوان از آن برای کشوزنی استفاده کرد.

در ساخت کشو از دو نوع اره استفاده می شود:

1-اره نوکی    2-اره کمانی

3- قلم‌های مخصوص کشوزنی:

قلم های مخصوص کشوزنی در اشکال مختلف وجود دارند که عبارتند از ابزار سینه کفتری، برگی کوچک، خودزنی، ابزار سینه کفتری بزرگ و ابزار ریسه خرمایی، ابزار گرده ماهی و سایر اشکال موردنظر که در کشوزنی به تناسب طرحهایی که در نقشه طراحی گردید میتوان از آن در موارد مختلف گچبری استفاده نمود.