گچبری || گچبری مدرن || ابزار گچبری

گچبری :

  1. تاریخچه گچبری

  2. گچبری مدرن

  3. گچبری دستی

1) تاریخچه این معماری :

تاریخچه گچ به زمان های خیلی قدیم میرسد. چندین هزار سال هست که در ایران و کشورهای دیگه مورد استفاده قرار میگیرد. هنر گچبری یکی از هنرهای وابسته به معماری است که در هر منطقه و هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به خود را داشته است.همانطور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر، گچ میباشد.در ایران نیز در دوره‌ های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌ هایی بوده است در ایران پوشاندن سطوح داخلی و خارجی بناها با تزیینات مختلف بخش جدایی ناپذیر معماری بوده که در بناهای دوران اسلامی نیز تداوم یافته است. گچ کاربردهای متعددی در ساخت و تزیین بناها داشته است. یکی از زیباترین و ظریف ترین تزیینات معماری در فضای داخلی بناها در دوران اسلام است. از دوره اشکانیان این هنر کنده کاری شده و رنگارنگ از عوامل مهم تزیینات معماری ایران بوده و فنون تزیینی چشمگیر و آذینهای گچبری نمایانگر تسلط کامل در اجرای سریع و ارزان شیوه آرایه پردازی بود. آثار این هنر را در دوره های مختلف تاریخ ایران می توان مشاهده کرد برای نمونه در دوره سلجوقی به مسجد علویان در همدان – در دوره ایلخانی به بقعه بایزید بسطامی در بسطام – در دوره تیموری به بقعه شیخ احمد جامی در تربت جام – در دوره صفویه به کاخ عالی قاپو در اصفهان – در دوره زندیه به عمارت کلاه فرنگی در شیراز و در دوره قاجار به کاخ گلستان در تهران می توان اشاره نمود.

2) تکنولوژی های مدرن در این معماری :

گچبری در واقع یک فرآیند ذهنی و عملیاتی هست!(چون اثر مورد نظر ابتدا در ذهن تحلیل و تجزیه میشهو سپس اجرا میشه). این هنر زمانی زیباتر میشه که استادکار(سفیدکار) که در ابتدا تجربه، قدرت تفکر و ایده بازی بالای داشته باشد. هر چه فرد سفیدکار خلاقیت بیشتری در کار داشته باشد اثر هنری بهتری به وجود میاید. از زمان های بسیار دور تا به امروز از هنر گچبری مدرن برای تزیینات دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته استفاده از این سبک هنر در زمان های گذشته معایبی داشته است که خوشبختانه امروزه تمامی آن ها رفع شده است و هرکسی می تواند برای تزیین دکور و طراحی داخلی خود از این سبک معماری استفاده کند. با گذشت زمان، امروزه با ورود مکانیزم های جدید و مدرن ساخت و ساز آپارتمان ها و ساختمان ها یا شرکت های ساختمانی از گچبری مدرن  پیش ساخته یا طراحی آن برای دکور داخلی و معماری آن استفاده می شود.

در این سایت قصد داریم شما را با این سبک معماری و طرح های مختلف گچبری مدرن آشنا سازیم. برای تزیین سقف و دیوارهای منازل خود و همچنین سفارش گچبری مدرن پیش ساخته با ما تماس حاصل نمائید. 

3) روش سنتی :

گچبری یکی از هنرهای وابسته به معماری سنتی ایرانی است که در تمام دوره های تاریخی دارای اهمیت زیادی بوده و هنرمندان خلاق همیشه حرفی تازه برای آن داشته اند. در دوره سلجوقیان استفاده از گچبری در نماسازی ساختمان کم کم رواج یافت . در این دوره کتیبه های گچبری شده با خط کوفی و تزئینات گل و بوته همراه با نقوش اسلیمی ترکیبات زیبایی را به وجود آورده و زینت بخش بناهای این دوره شده اند. در این دوره از تکنیک برجسته و برهشته استفاده شده است و زمینه نقوش با رنگهای لاجوردی ، فیروزه ای ، زرد ، قرمز و قهوه ای رنگ آمیزی شده است. از نمونه های بارز این دوره در قزوین بنای مسجد حیدریه می باشد که دارای نمونه های زیبا و منحصر به فردی از گچبری این دوران با کتیبه های زیبای همراه با زمینة لاجوردی می باشد

آموزش 

ابتدا گچ را به صورت مایع درست می کنند.محلول گچ و آب تا جایی که تبدیل به جامد می شود .قبل از انجماد به خمیری انعطاف پذیر تبدیل می شود که صورت و اسکلت هنری در آن زمان و در آن حالت گچ به دست گچبر صورت می پذیرد.پس از جامد شدن سخت نباشد و حالت پنیر مانندی را داشته باشد با وسایل گچبری از قبیل دم بر ،نقاله،پرگار،بومخوار و کاردک،طرح مورد نظر را می برند ،گچ در همان حالت سفت می شود و گچبر شروع به پرداخت آن می کند و پستی و بلندی ها و ریزه کاری های آن را با ابزار خاص خود و با استفاده از ذوق و سلیقه ی خود انجام می دهد.