گچبری | آموزش انواع روش گچبری

گچبری

گچبری

گچبری یکی از هنرهای باستانی به جا مانده است که به دو دسته اصلی گچبری مدرن و گچبری دستی تقسیم میشود. ما در ادامه گچبری پیش ساخته،گچ بری سقف ساده، گچ بری نور مخفی و.. را آموزش میدهیم،و همچنین تصاویر زیبای از هنر گچبری تقدیم شما کاربران عزیز میکنیم.

گچبری با گچ آتان شرکت توسعه گچ متین :

در ویدیو زیر گچ بری با گچ ضدآب آتان رو مشاهده میکنید. که محصولات دیگر ما مانند گچ درسا ممتاز نیز مناسب این هنر میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات ما میتوانید با ما در تماس باشید.

 

 

گچبری چیست ؟

به عمل بریدن گچ و ایجاد اشکال مختلف با آن را گچبری گویند که به 2 دسته اصلی گچ بری مدن و گچ بری سنتی تقسیم میشود،گچ بری در واقع یک فرآیند ذهنی و عملیاتی هست،پس علاوه برتجربه و خلاقیت یک استادکار نیازمند محصولات گچ با کیفیت نیز خواهد بود برای مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.در اینجا ما سعی داریم بیشتر روشهای گچبری رو بصورت فیلم و عکس آموزش بدیم.برای داشتن مهارت لازم، علاوه بر مشاهده انواع فیلم آموزشی نیازمند تجربه عملی نیز خواهید بود.

روشهای گچبری:

امروزه این هنر به روش های مختلف از جمله گچبری پیش ساخته،گچ بری سقف ساده، گچ بری نور مخفی،دور لوستر،ارک اپن،قاب سقف،گلویی،ستون،قاشقی،دور لامپی،کلاسیک،لاکچری، گچبری سقف مورد استفاده قرار میگیرد.به  روش قدیمی این هنر گچبری سنتی (دستی) گفته میشود.

گچبری مدرن:

از زمان های بسیار دور تا به امروز از هنر گچ بری مدرن برای تزیینات دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته استفاده از این سبک هنر در زمان های گذشته معایبی داشته است که خوشبختانه امروزه تمامی آن ها رفع شده است و هرکسی می تواند برای تزیین دکور و طراحی داخلی خود از این سبک معماری استفاده کند.

1) آموزش گچ بری پیش ساخته :

از جمله مزایای روش گچ بری پیش ساخته:1-نصب سریع وآسان 2- زیبایی منزل 3-امکان عبور تجهیزات ساختمانی به آسانی 4-قابل نصب بر روی هر سطح 5-راحتی در تعویض و سرعت در اجرا و…
روش اجرا: ابتدا شما طرح مورد نظر خودتون رو روی زمین طراحی میکنید.

گچبری پیش ساخته گچبری پیش ساخته

2) آموزش گچ بری سقف

 
 

1- نخست با یک جاسازی بر روی سطح سقف، حاشیه‌ای به عرض دلخواه با شمشه ایجاد می نمائیم. سپس طرفین شمشه را ابزار زده و گچبری را انجام می دهیم. (گاهی هم بدون جاسازی فقط با زدن یک ابزار معمولی، به طرفین حاشیه آن را انجام می دهند)

2- در چهار گوشه حاشیه، لچک و وسط کار ترنج و سرترنج می اندازند گاهی ممکن است از حاشیه آزاد استفاده نمایند که این حاشیه در سقف به طور افشان بوده و به طور سلسله‌ای انجام می شود که لچک و حاشیه است.

3- دور قلاب را به صورت بیضی و گاهی به صورت طرح لوزی و گاهی به صورت‌های مخقتلف انجام می دهند. گاهی نیز ممکن است که کل سطح سقف را به صورت طرح ستاره و صلیب پر نموده و گاهی هم کل سقف را توپر انجام می دهند؛ البته بستگی به محیط کار، موقعیت مکانی و استادی استادکار دارد.

4- گاهی بر روی سقف و بدنه گنج اتاق سطوحی را به وسیله رابیتس و غیره، استخوان‌بندی می نمایند و کار را به صورت پله در دو یا سه سطر پیاده می کنند و روی آن را گچبری و ابزارزنی می کنند

3- آموزش گچبری نور مخفی

موارد استفاده نور مخفی عموما در داخل سقف های کاذب، گچبری های داخل سقف و دیوار، کناف و سازه های سقفی و دیواری ساختمانی است. همچنین از کاربرد های دیگر نور مخفی، اجرای سازه های دکوراتیو و ویترینی است.

4) عکسهای گچبری:

ابزار گچبری و کاربرد آن :

 ماله: جهت گچ‌اندازی که مثل ماله کشته‌ کشی گچ‌کاران بوده ولی کوچک تر از آن است.

شمشه: قطعه‌ای از چوب یا فلز صاف و بلند که به عنوان الگوی خط راست برای تسطیح ملات‌‌های اندود، جاسازی کردن و ابزار زدن بر سطح کار از آن استفاده می شود.

شاقول: جهت شاقول نمودن ابزار ستون‌ها مورد نیاز است.

تراز یا شیلنگ تراز: برای تراز نمودن.

دمبر: ابزاری برای بریدن گچ که از قسمت بالای آن استفاده می شود.

نقالی: برای زیر و رو کردن کارهای گچ بری و ساخت و سازگل و برگ و ساقه به کار می زرود

بوم گرد: برای قاشقی کردن کلیه مکان‌ها و حتی برگ‌ها و دیگر کارهای قاشقی‌دار مورد استفاده قرار می گیرد و از لبه گرد کوچک آن نیز در چدنی سازی استفاده می شود.

بوم خوار: همان گونه که از اسمش پیداست، برای تمیز کردن زمینه بوم کار استفاده می شود.

وردنگی: نوعی قلم گچ بری است که برای خط‌ کشی کردن جای گرته شده، استفاده می شود که بعد از این عمل، بتوان برش را انجام داد. حال اگر با وردنگی خط به دست نیامد و در اثر بی احتیاطی قسمتی از گرته پاک شد دوباره کار گرته را باید انجام داد، که این کار باعث هدر رفتن وقت شده و گاهی در هنگام گرته مجدد طرح ممکن است طرح بر روی طرح قبلی قرار نگیرد و جابجا شود. لذا هنگام کار با این سیله بایستی دقت لازم را نمود. تا دوباره کاری صورت نگیرد.

دمبر دوسر: از لبه پهن آن برای گچ‌اندازی و گچه کردن گل‌ها استفاده می شود و از لبه تیز آن برای برش استفاده می گردد.

پرگار: برای اندازه گیری در مواردی خاص و گاهی برای دایره زدن به کار می رود.

کهنه گرته: پارچه‌ای 30×30 سانتی‌ متر است که داخل آن زغال کوبیده شده نرم ریخته و بعد لبه‌های این قطعه پارچه را جمع نموده وبا ریسمانی محکم آن را می بندند و بر روی طرح مورد نظر می کوبند، تا گرد زغال از پارچه نفوذ کرده از سوراخ‌های طرح بگذرد و شکل طرح بر کار اثر بگذارد.

ابزار یا (کشو): وسیله‌ای است جهت حاشیه سازی لبه‌ها و گلویی‌ها که به اسامی گوناگون معروف است و از چوب یا جنس پولیکا ساخته می شود.

از انواع ابزارها می توان به ابزار سینه کفتری، ابزار برگی، ابزار ریسه خرمایی و ابزار توخالی گرد که برای ستون‌ها به کار می رود اشاره نمود.

طرح: نقشه و مراحل عملیات که با مداد و بر کاغذهای ویژه ترسیم شود.

سُمبه کردن: سوراخ سوراخ کردن طرح را گویند. بعد از اتمام سُمبه کردن طرح را در محل کار نصب و بعد از کهنه گرته استفاده می کنند و بر سطح طرح می کوبند تا گرته‌های زغال از سوراخ‌های طرح بر سطح کار، نفوذ کرده و طرح مورد نظر بر روی محل کار اثر گذارد (اصطلاحاً استاد کار شود).

مقار: نوعی که در سنگ تراشی هم به کار می رود.

واژه‌نامه:

اصطلاحات گچبری:

1- استخوان بندی: زیرسازی سطح کار با گچ خوش مایه گویند.

2- دو‌پوش: گاهی ممکن است با نبشی و میلگرد سطوحی از کار را اسکلت بندی کنند و بر روی آنها رابیتس بسته و استخوان بندی کنند که به آن (دوپوش) گویند.

3- ابزار: تقسیمات اولیه را که با قالب و شابلون بر رویسطوحی که می بایست گچ بری شود گویند.

4- بوم: زمینه کار را گویند.

5- جرسه سازی یا جرسازی:  که به صورت جدا جدا و یا منفرد در یک قطعه ساخته شده باشد.

6- توپر: هر گاه سطحی را کاملاً پر کنند به آن توپر گویند مثل سقف پَرُکن؟

7- چارک: یک چهارم از طرح را چارک گویند.

8- دور قلاب: 4/4 از طرح دور قلاب را گویند.

9- سر سفت: هر گاه سطح کاری از بالا شاقولی نباشد و بیش از حد متعارف به بیرون متمایل باشد سر سفت گویند.

10- واافتاده: هر گاه سطح کاری از بالا به درون رفته باشد به آن وا افتاده می گویند.

11- چرمه کردن: هر گاه طرح را پس از سوزن کردن بر روی سطح کار آماده کنند و بوسیله کهنه گرته بر روی کار گرته کنند آن را چرمه گویند.

12- زیر و رو: گل و برگ‌ها را پس از برش بوسیله دمبر و نقالی و بوم گرد بر تمام سطح کار بر اساس طرح موجود و گردش‌های مربوطه زیر و رو می کنند.

13- دو گچه: سطوحی که نیاز است از سطوح دیگر برجسته تر باشد، با قلم دو سر یا ماله کوچک یا با کاردک بوسیله گچ خوش مایه آن را دو گچه کرده و بلافاصله آن را زیر و رو کرده آماده ساخت و ساز می کنند.

انواع روش گچبری

1-گچ بری مشبک :

گاهی پنجره ها یا روزن ها را نیز با گچ بری درست می کردند، مثلاُ در مسجد شاه ولی تفت، قطعات گچ مثل تور به هم بافته شده که به باریکی یک سنجاق هستند ونمونه ای از شاهکارهایی هنر گچبری محسوب می شوند … ادامه مطلب

2-گچ بری معرق :

روش معرق همانند کاشی معرق است.ابتدا ملات گچ رنگی را که از قبل آماده شده روی سطح صافی می ریختند و پیش از آنکه گچ خود را بگیرد آنرا … ادامه مطلب

3- لطفا روی ادامه مطلب در خط فوق کلیک کنید.