گچ متین

گچکاری 

گچکاری در صنعت ساختمان سازی پیشرفت فوق العاده‌ای رو داشته و امروز خیلی از جوانان علاقه مند به یادگیری این هنر  میباشند البته یادگیری تکنیک‌های گچکاری کار آسانی نیست و نیازمند تلاش و همت فروان میباشد. گچکاری یکی از مواردی است که برای رسیدن به یک تغییر دکوراسیون اساسی در منزل به عنوان پایه ای ترین اصل مدنظر قرار داده می شود و جز کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان محسوب می‌شود. برای داشتن خروجی مناسب کیفیت گچ حائز اهمیت میباشد ما تولید کننده برتر گچ میباشیم محصولات ما از کیفیت بالای برخوردار میباشد، که برای گچکاری، گچ بارز و گچ درسا را پیشنهاد میکنیم. برای درخواست گچ یا کسب اطلاعات با ما تماس حاصل کنید.
گچکاری

گچکاری چیست ؟

این فرآیند از جمله کارهای اولیه در طراحی داخلی ساختمان به شمار میاد. برای اینکه بتوانیم هر کار تزئینی را روی سقف و دیوارها و دیگر اجزای ساختمان انجام دهیم، باید این سطوح گچ کاری شده باشند. هرچند گچ کاری ساختمان مهارت ساده‌ای نیست؛ البته با تلاش و تجربه در زمان کوتاهی میتوانیم یک گچکار خوب باشیم. در گچکاری انواع گچ و انواع روش گچکاری پیاده سازی میشوند، مانند گچ گیپتون،گچ پرداخت،گچ ضدآب،گچ صنعتی و… و انواع روشهای گچبری را میتوان نام برد.

 

آموزش گچکاری :

قبل از شروع گچکاری باید مطمئن شویم که وسایل گچکاری کاملا تمیز باشد در غیر این صورت نتیجه خوبی نخواهیم داشت همچنین گچی که از آن استفاده میکنیم باید مرغوب و تازه باشد حالا برای انجام گچکاری لازم است ابتدا در استامبولی آب بریزیم  سپس گچ را به مقدار لازم به آن اضافه کنیم و آن را هم بزنیم تا مولکول‌ها نسبت به هم واکنش نشان دهند که این باعث سخت شدن گچ پس از چند دقیقه می شود. در این فاصله باید گچکاری را انجام دهیم که نیازمند سرعت العمل و دقت میباشد با استفاده از ماله ملات را روی سطح مورد نظر کشیده و اضافه گچ را با استفاده از شمشه صاف میکنیم

مراحل گچ کاری :

الف) زیرکاری : ابتدا استادکار زیر کاری کار خود را آماده میکند. (گچ خاک)
ب) رویه کاری : رویه کاری اولیه که اهمیت بالای دارد زیرا باعث ممانعت از ایجاد لکه ناشی از عوامل شیمیایی در قالب شوره و زردی میباشد.
ت) رویه کاری میانه : تحت پوشش قرار دادن زیرکاری (گچ خاک).
ث) سفیدکاری نهایی : سفیدکاری با توجه به فرآیند براق کاری و پرداخت گچ انجام میشود.

ابزار گچ کاری عبارتند از:

1-‌ماله 2-‌شمشه 3-‌الک 4-‌شاقول 5-‌ریسمان کار 6-‌تراز 7-‌کاردک 8-‌تیشه چکشی

کاربرد ابزار گچ کاری:

 • 1-1-‌ماله جهت آسترکاری، گچ و خاک
  2-1-‌ماله جهت آسترکاری بوم کار
  3-1-‌ماله جهت کشته کشی
  4-1-‌ماله جهت پرداخت روی کشته
  5-1-‌ماله کوپله که (دم آن گرد است) برای گچ‌اندازی سقف‌های قوس‌دار و کاسه و… به کار می رود
 • 2-‌شمشهدر اندازه‌های مختلف وجود دارد و از آلیاژ آلومینیوم یا پروفیل است.
 • 3-‌الکجهت سرند کردن گچ به کار می رود.
 • 4-‌شاقولجهت شُوِل کردن دیوارها و نبش‌های کار به کار می رود.
 • ‌5-‌‌ریسمان کار: کاربرد زیادی دارد. مثلاً بجای اینکه بر روی دیوار خط کشی کنند، ریسمان را رنگی کرده و وقتی بر سطح کار می گذارند در جای خود اثر می گذارد.

کُرم:

اصطلاحاً به یک نشانه گچی 10×10 سانتیمتری که سطح مبنای آستر گچ و خاک یا اندود کاری است، گفته می شود.

مراحل کُرم بندی روی دیوار در گچکاری:

 1.  ابتدا باید شاقول را بر سطح دیوار قرار داد؛ تا بتوان ضخامت کُرم را برای گچ‌اندازی تعیین نمود.
 2. اگر ارتفاع دیوار 3متر باشد، در این صورت کُرم یا نشانه را در ارتفاع 80/2 سانتی متری 20 سانتی متر مانده به سقف اجرا می کنیم و آن را کُرم آ می نمائیم
 3. نشانه بعدی را ‌30 سانتی متر مانده به کف اجرا می کنیم و ضامن شاقول را بر کُرم آ صاف قرار می دهیم طوری که قسمت برجستگی شاقول مماس بر کرم یا نشانه پائین به نام بی قرار گیرد.
 4. مراحل ذکر شده در بند 2 و 3 را در ضلع مقابل انجام می دهیم و کُرم‌های سی و دی می نامیم.
 5.  در مرحله بعد ریسمانی با میخ بر سطح آ و سی در طول دیوار می کوبیم به طوری که ریسمان منطبق بر سطح سی و آ باشد در این موقع با گچ ساخته شده و به وسیله ماله کُرم‌هایی به فاصله 90 سانتی متری یا کمتر اجراء، و دقت می نمئیم که کاملاً مماس با ریسمان باشد آنگاه طول دیوار را به همین ترتیب کرم‌بندی می کنیم.
 6. در این مرحله ریسمانی بر سطح کرم بی و سی می‌بندیم و مطابق کُرم‌های بالایی اجرا می کنیم.

کُرم گذاری روی سقف در گچکاری:

 1.  ابتدا یک نقطه از بدنه را به عنوان مبناء در نظر گرفت و خط تراز آن را دور می گردانیم. سپس با ریسمان رنگ شده خط تراز را ترسیم می کنیم.
 2.  با متر از خط تراز تا سقف اندازه گرفته تا پایین ترین نقطه سقف را بدست آوریم.
 3. بعد از تعیین پایین ترین نقطه در آن محل کرم را اجراء نموده و فاصله کرم تا خط تراز را اندازه می گیریم این کرم را اصطلاحاً (اوستاکار) گویند.
 4.  بر مبناء اندازه گرفته شده (کُرم اوستاکار) و خط تراز مبناء در زوایای دیگر سقف کرم‌های بعدی را اجراء می کنیم.
 5.  با استفاده از کرم‌های به دست آمده آنچه در مورد شمشه گیری بدنه دیوار گفته شد شمشه گیری سقف را نیز انجام می دهیم.

چه گچی برای گچ کاری مناسب است:

گچ سفید کاری از نظر مش و دانه بندی انواع متفاوتی دارد اگر مش گچ بالاتر از حد باشد به عنوان گچ میکرونیزه مناسب است و اگر مش گچ پایین باشد به عنوان گچ ساختمانی برای سفید کاری استفاده می شود از این گچ به دلیل نرمی و سفیدی فراوان در فعالیت‌هایی مانند سفید کاری، نازک کاری و پرداخت کاری استفاده می شود همچنین دارای خواصی چون خلوص زیاد، چسپندگی بالا، گیرایش بالا و سفیدی ایده‌آل می باشد.

آماده کردن گچ برای گچ کاری

اولین مرحله برای گچ کاری ساختمان،آماده کردن گچ است. قطعا مخلوط کردن گچ و آب در ابتدا کار ساده‌ای به نظر می‌آید؛ اما این فرآیند ترفندهای خاص خودش را دارد که برای یک گچکاری بدرستی باید انجام شود. باید گچ را به آب اضافه کنید؛ در این صورت کنترل بیشتری روی میزان گچ مصرفی خواهید داشت. برای افزایش کیفیت گچ کاری از آب شیرین استفاده کنید و گچ را به آرامی به آن اضافه کنید. مخلوط آب و گچ را باید خوب هم بزنید تا گچ گلوله نشود و در مخلوط نهایی هم حبابی ایجاد نشود.

علل ترک خوردن گچ در گچ کاری :

 1.  نباید مقدار گچی که میخواهیم در آب مخلوط کنیم خیلی کم باشد. ابتدا باید پیمان مورد نظر رو بدست بیاوریم.
 2.  اگر میزان کلفتی گچ که روی دیوار می‌کشیم از ۷-۸ سانتی متر بیشتر باشد و آنرا در یک نوبت بکشیم، لایه های روی گچ در اثر مجاورت با هوا به ندرت خشک می‌شوند.
 3.  اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچ کاری کنیم و آب ملات گچ، قبل از انبساط و سخت شدن گچ، یخ بزند، باعث ترک خوردن گچ میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست