گچ متین
گچبری

گچبری

گچبری یکی از هنرهای باستانی به جا مانده است که به دو دسته اصلی گچبری مدرن و گچبری دستی تقسیم میشود. ما در ادامه گچبری پیش ساخته،گچ بری سقف ساده، گچ بری نور مخفی و.. را آموزش میدهیم،و همچنین تصاویر زیبای از هنر گچبری تقدیم شما کاربران عزیز میکنیم.

گچبری با گچ آتان شرکت توسعه گچ متین :

در ویدیو زیر گچ بری با گچ ضدآب آتان رو مشاهده میکنید. که محصولات دیگر ما مانند گچ درسا ممتاز نیز مناسب این هنر میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات ما میتوانید با ما در تماس باشید.

گچبری چیست ؟

به عمل بریدن گچ و ایجاد اشکال مختلف با آن را گچبری گویند که به 2 دسته اصلی گچ بری مدن و گچ بری سنتی تقسیم میشود،گچ بری در واقع یک فرآیند ذهنی و عملیاتی هست،پس علاوه برتجربه و خلاقیت یک استادکار نیازمند محصولات گچ با کیفیت نیز خواهد بود برای مشاهده محصولات گچ صادراتی کلیک کنید.در اینجا ما سعی داریم بیشتر روشهای گچبری رو بصورت فیلم و عکس آموزش بدیم. برای داشتن مهارت لازم، علاوه بر مشاهده انواع فیلم آموزشی نیازمند تجربه عملی نیز خواهید بود.

روشهای گچبری:

امروزه این هنر به روش های مختلف از جمله گچبری پیش ساخته،گچ بری سقف ساده، گچ بری نور مخفی،دور لوستر،ارک اپن،قاب سقف،گلویی،ستون،قاشقی،دور لامپی،کلاسیک،لاکچری، گچبری سقف مورد استفاده قرار میگیرد.به روش قدیمی این هنر گچبری سنتی (دستی) گفته میشود.

گچبری مدرن:

از زمان های بسیار دور تا به امروز از هنر گچ بری مدرن برای تزیینات دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته استفاده از این سبک هنر در زمان های گذشته معایبی داشته است که خوشبختانه امروزه تمامی آن ها رفع شده است و هرکسی می تواند برای تزیین دکور و طراحی داخلی خود از این سبک معماری استفاده کند.

آموزش گچ بری پیش ساخته:

از جمله مزایای روش گچ بری پیش ساخته:1-نصب سریع وآسان 2- زیبایی منزل 3-امکان عبور تجهیزات ساختمانی به آسانی 4-قابل نصب بر روی هر سطح 5-راحتی در تعویض و سرعت در اجرا و… روش اجرا: ابتدا شما طرح مورد نظر خودتون رو روی زمین طراحی میکنید.

گچبری مدرن گچبری مدرن

آموزش گچ بری سقف:

 • نخست با یک جاسازی بر روی سطح سقف، حاشیه‌ای به عرض دلخواه با شمشه ایجاد می نمائیم. سپس طرفین شمشه را ابزار زده و گچبری را انجام می دهیم. (گاهی هم بدون جاسازی فقط با زدن یک ابزار معمولی، به طرفین حاشیه آن را انجام می دهند)
 • در چهار گوشه حاشیه، لچک و وسط کار ترنج و سرترنج می اندازند گاهی ممکن است از حاشیه آزاد استفاده نمایند که این حاشیه در سقف به طور افشان بوده و به طور سلسله‌ای انجام می شود که لچک و حاشیه است.
 • دور قلاب را به صورت بیضی و گاهی به صورت طرح لوزی و گاهی به صورت‌های مخقتلف انجام می دهند. گاهی نیز ممکن است که کل سطح سقف را به صورت طرح ستاره و صلیب پر نموده و گاهی هم کل سقف را توپر انجام می دهند؛ البته بستگی به محیط کار، موقعیت مکانی و استادی استادکار دارد.
 • گاهی بر روی سقف و بدنه گنج اتاق سطوحی را به وسیله رابیتس و غیره، استخوان‌بندی می نمایند و کار را به صورت پله در دو یا سه سطر پیاده می کنند و روی آن را گچبری و ابزارزنی می کنند

آموزش گچ بری نور مخفی:

موارد استفاده نور مخفی عموما در داخل سقف های کاذب، گچبری های داخل سقف و دیوار، کناف و سازه های سقفی و دیواری ساختمانی است. همچنین از کاربرد های دیگر نور مخفی، اجرای سازه های دکوراتیو و ویترینی است.

عکسهای گچبری:

گچبری گچبری گچبری عکس گچبری عکس گچبری عکس گچبری عکس گچبری عکس گچبری

ابزار گچبری و کاربرد آن :

ماله: جهت گچ‌اندازی که مثل ماله کشته‌ کشی گچ‌کاران بوده ولی کوچک تر از آن است.
شمشه: قطعه‌ای از چوب یا فلز صاف و بلند که به عنوان الگوی خط راست برای تسطیح ملات‌‌های اندود، جاسازی کردن و ابزار زدن بر سطح کار از آن استفاده می شود.
شاقول: جهت شاقول نمودن ابزار ستون‌ها مورد نیاز است.
تراز یا شیلنگ تراز: برای تراز نمودن.
دمبر: ابزاری برای بریدن گچ که از قسمت بالای آن استفاده می شود.
نقالی: برای زیر و رو کردن کارهای گچ بری و ساخت و سازگل و برگ و ساقه به کار می زرود
بوم گرد: برای قاشقی کردن کلیه مکان‌ها و حتی برگ‌ها و دیگر کارهای قاشقی‌دار مورد استفاده قرار می گیرد و از لبه گرد کوچک آن نیز در چدنی سازی استفاده می شود.
بوم خوار: همان گونه که از اسمش پیداست، برای تمیز کردن زمینه بوم کار استفاده می شود.
        

اصطلاحات گچبری:

1- استخوان بندی: زیرسازی سطح کار با گچ خوش مایه گویند.
2- دو‌پوش: گاهی ممکن است با نبشی و میلگرد سطوحی از کار را اسکلت بندی کنند و بر روی آنها رابیتس بسته و استخوان بندی کنند که به آن (دوپوش) گویند.
3- ابزار: تقسیمات اولیه را که با قالب و شابلون بر رویسطوحی که می بایست گچ بری شود گویند.
4- بوم: زمینه کار را گویند.
5- جرسه سازی یا جرسازی: که به صورت جدا جدا و یا منفرد در یک قطعه ساخته شده باشد.
6- توپر: هر گاه سطحی را کاملاً پر کنند به آن توپر گویند مثل سقف پَرُکن؟
7- چارک: یک چهارم از طرح را چارک گویند.
8- دور قلاب: 4/4 از طرح دور قلاب را گویند.
9- سر سفت: هر گاه سطح کاری از بالا شاقولی نباشد و بیش از حد متعارف به بیرون متمایل باشد سر سفت گویند.
10- واافتاده: هر گاه سطح کاری از بالا به درون رفته باشد به آن وا افتاده می گویند.

        

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست