گچ متین

پرداخت و رفع عیوب گچبری:

به منظور پرداخت و رفع ایرادات گچبری بایستی به موارد زیر توجه نمود.

1- در مرحله اول

باید بوم کار سفت باشد و زیرکار کاملاً صاف و مطلوب دَمبُر خوردن باشد. اگر زیرکار صاف نباشد چون بر سطح کار گچ خوش مایه یکنواخت انداخته می شود پستی و بلندی زیرکار خودش را نشان می دهد و این عیب کار است.

2- اگر بوم زیرکار سفت نبوده

و به علتی سس باشد در موقعجح برش کار، نوک تیز دمبر به سطح زمینه خش می اندازد و در موقع پاک کردن اضافه زمینه، هم بوم زخمی می شود و هم در مرحله ساخت و ساز اصلی زمینه بوم آسیب می بیند در هر صورت بوم کار نباید ضعیف و شل باشد.

توجه: این مراحل در کلیه کارها از جمله کشته‌بری. فرنگی کاری و ایرانی کاری باید رعایت شود.

مطالب بیشتر:

قیمت گچ

آموزش گچکاری

3- گچ خوش مایه

باید کاملاً نرم باشد و دقت ساخته شود که نه شل باشد نه سفت اگر شل بود قابل استفاده نیست و اگر سفت باشد نمی توان به آن حالت داد در ضمن گچ خوش مایه سفت و شل را در موقع ساخت و ساز کنار هم استفاده کرد زیرا یکدیگر را ول می کنند و اصطلاحاً از هم جدا می شوند.

4- طرح زدن، گلها باید بر هم منطبق باشند و در موقع برگرداندن طرح نیز باید در کنار هم قرار بگیرند.

توجه: اگر طرح بر هم منطبق نباشد در موقع ساخت، نمی توان آنها را به صورت سالم در آورد چون تمام گلها کنار هم نیستند. مثلاً اگر نیمی از طرح با نیمه دیگر 5میلیمتر فاصله 58داشته باشد این طرح بسیار زشت و ناهماهنگ است و قابل ساخت و ساز نیست و باید طرح را پاک کرد و دو مرتبه آن را گرته نمود.

5- در موقع برش‌ها دقت لازم به عمل آید.

6- ساخت و ساز

باید با علاقه و دقت خاصی انجام پذیرد زیرا اگر دقت نشود امکان اینکه ساقه‌ها از جای خود کنده شوند وجود دارد. پس از اتمام کار با انگشت شصت بر روی سطح کار بکشید و دقت کنید سطح کار صاف و یکنواخت باشد.

7- بعد از کنده شدن

ساقه و یا برگ بلافاصله کمی کشته را با قلم بوم خوار برداشته و در گچ خشک فرو برده و با کف دست خود بهم بزنید و بلافاصله در محل ریخته شده بگذارید این مرحله را کشته زنده می گویند. (لازم به ذکر است که 3 به صورت سالم در آورد چون تمام گلها کنار هم نیستند. مثلاً اگر نیمی از طرح با نیمه دیگر 5میلیمتر فاصله 58داشته باشد این طرح بسیار زشت و ناهماهنگ است و قابل ساخت و ساز نیست و باید طرح را پاک کرد و دو مرتبه آن را گرته نمود.

5- در موقع برش‌ها دقت لازم به عمل آید.

6- ساخت و ساز

باید با علاقه و دقت خاصی انجام پذیرد زیرا اگر دقت نشود امکان اینکه ساقه‌ها از جای خود کنده شوند وجود دارد. پس از اتمام کار با انگشت شصت بر روی سطح کار بکشید و دقت کنید سطح کار صاف و یکنواخت باشد.

7- بعد از کنده شدن

ساقه و یا برگ بلافاصله کمی کشته را با قلم بوم خوار برداشته و در گچ خشک فرو برده و با کف دست خود بهم بزنید و بلافاصله در محل ریخته شده بگذارید این مرحله را کشته زنده می گویند. (لازم به ذکر است که قبل از کشته زنده گذاشتن، آب زدن محل الزامی است)

8- سعی کنید که کار پیچیده نشود. گونیا کردن کار و دقت در تمام مراحل گچبری می بایست رعایت شود.

9- در پایان با فوت کردن به سطح کار و زدودن براده گچ‌های اضافی سطح کار را پاک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست